Ara
Close this search box.

4 Kollu Boy Tipi Turnike Teknik Şartnamesi

4 KOLLU BOY TİPİ TURNİKE TEKNİK ŞARTNAMESİ
 1. Turnikelerin yapısı çift yön geçişe uygun olacaktır.
 2. Mekanik ve elektronik sistemler taşıyıcı kaide üzerinde olmalıdır. Bu taşıyıcı kaide demonte monte edilebilir şekilde karşılıklı iki ayak üzerinde yere, monte edilmelidir. Ayrıca kilitli bir koruyucu kapak altında bulunmalıdır.
 3. Double turnikeler de bir gövdeye iki adet rotor ve kollar monte edilecektir.
 4. Turnikeler –15 – + 55 derece sıcaklıktaki ortamlarda problemsiz çalışabilmelidir.
 5. 4 kollu, kollar min 40 mm çapında boru profil ve her bir kanat min. 9 koldan (toplam 36) oluşmalıdır.
 6. Kol boyu 48 –55 cm arası olmalıdır.
 7. Turnike her bir izinde bir kişi geçirmelidir. Geçişi bittiğinde hareketi hidrolik şok emici tarafından sönümlenmelidir.
 8. Turnikelerde enable özelliği olmalı ve dışarıdan istendiğinde komut ile geçiş izni alınsa bile geçiş kontrol etmelidir. Bu özellik geçiş yönünü sınırlamak, yasaklamak amaçlı bir kontroldür.
 9. Turnikeler normalde kapalı pozisyonda durup, okuyucudan alacağı yetki onayı ile istenilen yöne geçişe imkân sağlayacaktır.
 10. Turnike mekaniğini kontrol eden bir elektronik kartı olmalı ve tüm hareketler output lar bu kart tarafından düzenlenmeli ve gerekirse pc için bir 485 protokol çıkışı olmalıdır. Sistem mikro işlemci kontrollu olmalıdır enerji filtreli olup sistem switch mode power ünitesine sahip olmalıdır
 11. Yön algılayıcısı olarak kesinlikle mekanik micrositch ler kullanılmamalı; bunun yerine manyetik veya optik sistemler kullanılmalıdır.
 12. Turnikelerin giriş ve çıkış cephelerinde geçiş yönünün gösterildiği, geçişe kapalı ve geçişe açık anlamında kontrol kartı tarafından yönetilen iki adet led li gösterge bulunacaktır.
 13. Turnike mekanizmalarının, oto merkezlenme elemanları çelikten imal edilmiş olacaktır ve kullanılan tüm makine elemanları galvaniz kaplı çelik veya paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş olacaktır.
 14. Turnikelerin elektriği kesildiğinde kollar otomatikman boşa döner konuma geçecektir. Yangın durumunda turnikeler boşa döner duruma bir kuru kontak ile kolayca alınabilecektir.
 15. Turnikelerin kilitleme sistemleri elektrik sistemlerinde kullanılan kontaktör olmayacaktır. Dc selonoid ile kilitleme yapılacak ve selonoid kesinlikle ortam sıcaklığından max.10 °C derece fazla ısınmayacaktır. Enerji varken selonoidler çekili olacak ve sistem komut alana kadar kilitli kalacaktır. Dolasıyla enerji kesildiğinde veya acil mod uygulamasında turnike kolları her iki yöne de serbest geçiş verecektir. Opsiyonel: istendiğinde kollar enerji kesildiğinde kilitli hale getirilebilinecektir.
 16. Turnikeler, giriş çıkış yönünün, hem giriş hem çıkış ve / veya sadece giriş sadece çıkış olarak değiştirilebilme özelliklerine sahip olacaktır.
 17. Turnikeler, içindeki tüm dişli ve mekanik kısımlar uzun süre yağlama bakım gerektirmeyecek şekilde imal edilmiş olacak ve sistem sessiz çalışacaktır.
 18. Turnikeler, panik anında kişilerin binadan dışarı hızlı bir şekilde boşaltılabilmesi için danışma / güvenlik odasına konulacak uzaktan kumanda ünitesinden, bir butona basılarak verilecek komutla, otomatik olarak serbest konuma geçerek ve kart okutmadan kişilerin geçişine müsaade edecek şekilde imal edilmiş edilecektir.(ops.) Normal konuma geçişte aynı şekilde gerçekleşecektir.
 19. Bir kontrol noktasından istendiğin de bir veya iki yöne de geçiş için yasaklanabilmelidir.
 20. Turnikeler 220 V AC ile çalışacak ve beklemede max. 11 W enerji harcayacaktır.
 21. Turnikeler access controller den aldığı bir kuru kontak bilgisi veya graund kontrol ile bir kişinin geçişi için izin verecek ve tekrar kilitli konuma gelecektir. İzin olupta geçiş olmadığı takdirde max.20 saniye içerisinde otomatik olarak resetlenecek ve aynı zamanda bu resetleme zamanı terminal tarafından ayarlanabilir bir süre de bağımsız yapılabilecektir.
 22. Turnike kolları geçiş esnasında hareketten 30 derece sonrasında bir daha hareket bitene kadar geri dönmeyecektir kollar dönüş sonunda geçiş yönü ile ilgili bir bilgiyi tekrar terminale verecektir.
 23. Turnike zemine monte edilirken 20 derecelik zemin eğimlerinden rotor ve makine
 24. etkilenmeyecek, sıkışmayacak ve rahatça hareketine devam edebilecektir. Rotor-makine bağlantısı serbest kaplin ile bağlanmalıdır.
 25. Turnikeler kapı tipi metal dedektörler ile senkron ve uyumlu çalışabilecek özelliğe sahip olmalıdır.
 26. Metal dedektör den gelecek bilgi ile tehlike durumunda kişi kartını okutsa bile geçiş
 27. vermeyecektir. Bu kilitlenme ancak operatör tarafından manuel kumanda üzerinden resetlenecektir.
 28. Turnike üzerinde opsiyonel olarak geçişi gösteren renkli ve sesli ccd kamera uygulaması yapılabilecektir.
 29. Turnikeler geçiş sonrası geçilen yönleri belirten bir kuru kontak çıkış ve 12–24 V DC çıkışları ayrı ayrı verecektir.
 30. İmalatçı firmaların ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi olmalıdır.
 31. Ürünlerin TSE veya TSEK belgeleri olacaktır.
 32. Ürünlerin CE belgesi olacaktır.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.