Ara
Close this search box.

100×100 C X-ray Cihazı Teknik Şartnamesi

 1. X-ray cihazının tünel ölçüleri belirli aralıklarda olmalıdır: Tünel Genişliği 1005-1000 mm, Tünel Yüksekliği 1005-1000 mm.
 2. Cihaz, kendi dışındaki cihazlara frekans karıştırmayacak şekilde korunmalı ve radyo frekanslarından, güç beslemesi etkilenmeyecek.
 3. X-ray cihazı, şehir şebekesiyle beslenmeli, ±%15 enerji dalgalanmalarından etkilenmemeli ve kısa enerji kesintilerinde set-up değerlerinde değişiklik olmamalı.
 4. Set-Up değerlerini değiştirme ve kaydetme yeteneği sadece yetkili görevliye ait olmalıdır ve Set-Up işlemi sırasında temel fonksiyonların bozulmasını önleyecek güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 5. Cihaz, en son teknolojiye sahip, bilgisayar tabanlı ve Windows 7 işletim sistemli olmalıdır. Bagajdaki patlayıcı madde görüntüleri gerçek zamanlı olarak ayrılacak ve operatörün dikkatini çekecek şekilde işaretlenecektir.
 6. X-ray cihazı, incelenen bagaj ve cisimlerin sadece organik veya sadece inorganik maddeler olarak görüntülenmesini sağlayacaktır.
 7. X-ray cihazının sensörleri, koli, bagaj ve çantaların çarpması sonucu zarar görmemek için korunaklı olacaktır.
 8. X-ray cihazının bağlantıları soketli (konnektörlü) tipte olmalıdır.
 9. Cihazın besleme gerilimi 220 V AC ±%10, 50 ±%3HZ ve işletme şartları 0°C – 45°C depolama şartları -20°C +60°C ve 20% – 98% yoğunlaşmayan bağıl nem aralığında olmalıdır.
 10. X-ray cihazının maksimum güç tüketimi 140 kW’ı geçmemelidir.
 11. Cihaz, maksimum çalışma şartlarında dayanabileceği güce sahip bir ON/OFF anahtarına sahip olmalıdır.
 12. X-ray cihazı, özel tekerlekler sayesinde taşınabilir ve istendiğinde sabitlenebilir özellikte olmalıdır.
 13. Cihaz, en az 140 KV gücünde bir x-ray jeneratörüne sahip olmalıdır.
 14. X-ray cihazında radyasyon kaçağı, kabin yüzeyinden 5 cm uzaklıkta 0.1 mRad/Saat’den fazla olmamalıdır (Bu testler maksimum çalışma voltajı altında yapılacaktır).
 15. X-ray cihazında konveyör yüksekliği 675 mm ve konveyör bant hızı 0.22 metre/saniye olmalıdır. İstenildiğinde bant hızı ayarlanabilir.
 16. X-ray cihazının rezolüsyon yoğunluğu en az 0.101mm olmalıdır.
 17. X-ray cihazında çelik saca işleme kalınlığı (PENETRATION) en az 32 mm olmalıdır. Cihaz, çelik sac arkasına yerleştirilmiş organik maddeleri belirli bir kalınlıkta görüntüleyebilmelidir.
 18. X-ray cihazının ürettiği x ışınları, her türlü banyosu yapılmış veya yapılmamış ISO1600 (33DIN) filmleri ve manyetik bantları bozmayacak düzeyde olmalıdır.
 19. Teslim edilen X-ray cihazının üzerinde açılır/kapanır ve kilitli bir pano bulunmalı, kontrol ünitesi bağlantıları uluslararası kodlara göre numaralandırılmış olmalıdır.
 20. X-ray cihazında kontrol klavyesi aracılığıyla çeşitli işlemler gerçekleştirilebilmelidir, bu işlemler arasında konveyörün ileri-geri durdurma, büyütme, organik ve inorganik ayırma, siyah/beyaz mod, penetrasyon çoğaltma/azaltma, resim büyütme (zoom), network gibi işlemler yer almalıdır.
 21. Cihaz, teşhise yönelik 21,5” ebatında yüksek çözünürlüklü ve düşük radyasyonlu uluslararası standartlara uygun renkli bir monitör içermeli ve bir switchle istendiğinde siyah-beyaz çevrilebilmelidir.
 22. X-ray cihazında kontrol işlemine tabi tutulan bagaj, monitörde görüntülenirken aynı anda cihazın hafızasında saklanacak ve sonraki bagaj görüntüsü tarafından silinmeyecektir. Önceki görüntü, bir tuş hareketiyle istendiğinde tekrar ekrana getirilebilmelidir.
 23. Cihaz, akıllı alarm özelliğine sahip olmalı ve kullanıcı, alarm eşiğini ayarlayarak geçirimsiz öğeler algılandığında akustik-optik alarm uyarısı alabilmelidir.
 24. X-ray cihazında görüntünün daha detaylı izlenebilmesi için ekranın belirli bölgelere ayrılarak büyütülmesi (zoom) fonksiyonu bulunmalı ve cihaz, görüntüyü en az 8 kat büyütebilmelidir.
 25. X-ray cihazında görüntü kaydı yapma ve kaydedilmiş görüntüleri tekrar ekrana getirme (REPLAY) özelliği bulunmalıdır. Cihaz, maksimum bagaj boyutlarında en az 20.000 görüntüyü kaydedebilmelidir, kayıt işlemi bilgisayar sabit diskine yapılmalıdır.
 26. X-ray cihazında kontrol görüntüleri USB aracılığıyla yedeklenebilmelidir.
 27. X-ray cihazında gün sonu faaliyet raporu alma özelliği bulunmalı ve operatör, sahte görüntüleri raporlayabilmelidir.
 28. X-ray cihazının bilgisayar özellikleri en az 1 TB hafıza kapasitesi, 4 GB RAM ve 2 MhZ işlemciye sahip olmalıdır.
 29. Cihaz, bir modem aracılığıyla uzaktan erişim sağlayarak 7/24 arıza giderilebilme özelliğine sahip olmalıdır.
 30. X-ray cihazında belirtilen 80.000 görüntü kapasitesi dolduğunda, cihazın performansında herhangi bir değişiklik olmamalı ve son görüntü, ilk görüntünün yerine kaydedilerek kayıt sürekliliği sağlanmalıdır. Kaydedilmiş görüntülerin tarih ve saat bilgileri kayıt altında tutulmalıdır.
 31. X-ray cihazının kayıt fonksiyonu, bagaja ait görüntü bilgileri ekranda mevcutken kayıt yapacak şekilde olmalıdır (VIDEO ACTIVATED). Sadece cihazda bagaj kontrolü yapılırken kayıt yapılacak, kontrol olmadığı zamanlarda cihaz açık olsa bile kayıt yapılmamalıdır.
 32. X-ray cihazında kullanılan motor, gürültüsüz çalışacak şekilde tasarlanmalı ve gürültü seviyesi en fazla 58 dB olmalıdır.
 33. X-ray cihazında kontrol edilen bagaj ve paketlerin cihaz tüneline rahatça girebilmesi ve tünel çıkışından sonra düşmemesi için çıkışta en az 50 cm uzunluğunda bir taşıma sehpası olmalıdır. Çıkışta kullanılan taşıma sehpasının yüksekliği, teklif edilen cihazın konveyör ünitesinin yüksekliği ile aynı olmalıdır. Konveyör motoru, ileri-geri hareket yeteneğine sahip olmalı ve aynı zamanda cihazın konveyörünün ileri-geri hareketinde tarama yapabilmelidir.
 34. X-ray cihazında bagaj kontrolü, her iki yönde de gerçekleştirilebilmeli ve taşıma sehpası alyan vidaları kullanılarak cihaza her iki yönden sabitlenebilmelidir.
 35. Cihaz, konveyör bandının ileri-geri hareketini ve durdurma işlevini butonlar aracılığıyla gerçekleştirmelidir, bandın taşıma kapasitesi en az 100 kg olmalıdır.
 36. X-ray cihazında radyasyon yayılmasını önlemek için, konveyör tünelinin her iki ucunda kurşun-plastik parçalı perdeler veya radyasyon yayılımını minimumda tutacak şekilde uluslararası standartlara uygun önlemler alınmalıdır.
 37. Cihaz, radyasyon güvenliği ve sağlık açısından Radyasyon Güvenliği Tüzüğü ve bu tüzüğe göre hazırlanan Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği şartlarına uymalıdır.
 38. Konveyor taşıma kapasitesi en az 250 kg olmalıdır.
GENEL ŞARTLAR
 1. X-ray cihazı kullanılmamış ve tamamen yeni bir durumda olmalıdır.
 2. X-ray cihazı, imalat ve işçilik hatalarına karşı en az 2 yıl garantili olmalıdır.
 3. X-ray cihazı, uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiş olmalıdır.
 4. X-ray cihazı, güncel teknoloji ve tasarıma göre en az 2018-2019 üretim yılına sahip olmalıdır.
 5. X-ray cihazı, teklif eden firmanın ISO 9001, ISO 27001 ve TSE hizmet yeterlilik belgelerine sahip olma şartına tabidir.
 6. Arıza durumlarında X-ray cihazına en geç 4 saat içinde yerinde destek verilebilmelidir.
 7. X-ray cihazının üzerinde seri numarası, üretim tarihi, üretim yeri, marka, model ve üretici firma bilgilerini içeren bir etiket bulunmalıdır.
 8. X-ray cihazı, 24 saat kesintisiz çalışma özelliğine sahip olmalıdır.
 9. X-ray cihazı ve sistemi bütünlüğünü korumak için Smartguard modeline sahip olmalıdır.
 10. X-ray cihazı, her türlü toz, rutubet, paslanma, ısı, düşme, çarpma ve vibrasyona karşı dayanıklı olmalıdır.
 11. X-ray cihazı, ilgili bağlantıları yapılmış ve çalışmaya hazır bir şekilde teslim edilmelidir.
 12. X-ray cihazının şebeke voltajı, frekansı ile fiş ve prizlerde Türk (Avrupa) standartlarına uygun olmalıdır.
 13. Teklif edilen X-ray cihazına ait CE, EMC EN 61000, EN 60204 düşük voltaj uygunluk belgesi teklif ile birlikte sunulmalıdır.
 14. X-ray cihazı, her türlü düşük ya da yüksek gerilimlere, kısa devrelere ve DC beslemelerinde ters bağlantılara karşı korunmuş olmalıdır.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.