Ara
Close this search box.

X-ray Cihazlarında Yapay Zeka Teknolojisi Kullanımı

X-ray Cihazı Nedir?

X-ray cihazları, bagaj, eşya, paket, kargo gibi nesnelerin içeriğini x ışınları ile tarayarak tehlikeli maddeleri tespit etmeye yardımcı olurlar. Havalimanları, limanlar, gümrük ve sınır kapıları, okullar, AVM, işyeri gibi güvenlik odaklı giriş çıkış alanlarında yaygın olarak kullanılan cihazlardır.

X-ray Cihazları Özellikleri ve X-ray Cihazı Çalışma Mantığı

Nesnelerin içinden geçen x-ray ışınları, nesnenin yoğunluğuna bağlı olarak emilir veya saçılır. Algılayıcılar, saçılan veya emilen ışığın yoğunluğunu ölçmektedir. Bu verileri bir bilgisayar aracılığıyla görüntü oluşturmak için kullanmaktadır. Bu görüntüler, nesnelerin içindeki farklı malzemeleri ayırt etmeye yardımcı olmaktadır.

Malzemelerin yoğunluklarına göre görüntülerde farklılık oluşturur. Bu sayede, organik ve inorganik maddelerin, metal, plastik, keramik gibi malzemelerin ayrımı yapılabilmektedir. Tehlikeli maddeler veya yasaklı nesneler yoğunluk açısından diğer eşyalardan farklılık gösterirler. X-ray cihazı renkleri bu unsurlara göre değişiklik göstermektedir.

İşyeri ve fabrikalarda x-ray bagaj tarama cihazları malzeme-ürün kaçaklarının tespitinde bir araç olarak kullanılmaktadır.

Yapay Zeka ve X-ray Cihazları

Günümüzde X-ray cihazları yapay zeka (AI) teknolojileriyle birlikte kullanılabilmektedir. Yapay zeka, X-ray görüntülerini analiz etmek ve yorumlamak için kullanılır. Bu, tehditleri tespit etme, nesneleri sınıflandırma, anomali tespiti (beklenmedik duruma karşı alınması gereken önlem) gibi alanlarda yardımcı olur.

Yapay zeka algoritmaları; patlayıcılar, silahlar, kesici aletler veya diğer potansiyel tehditleri otomatik tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Bu algoritmalar, önceden belirlenmiş özellikleri veya kalıpları tanımlayarak şüpheli nesneleri işaretliyor.

Yapay zeka, güvenlik görevlilerinin incelemek için çok sayıda görüntüyü hızla tarayabilmesine yardımcı olur. Önemli potansiyel tehditleri belirlediğinde, güvenlik görevlisine uyarı verilir.

X-ray görüntülerindeki verileri analiz eden yapay zeka , daha hassas sonuçlar almaktadır. Yanıltıcı nesneler veya materyaller daha iyi tespit edilmektedir.

Yapay zeka, daha fazla veriyle beslenip sürekli olarak eğitilerek daha güvenilir sonuçlar üretme yeteneğini geliştiriyor.

X-ray cihazı kullanımında bu tür yapay zeka sistemi, güvenlik cihazlarının performansını artırmaktadır. Hataları azaltıp tehditleri daha hızlı tespit etme yeteneği sağlamaktadır.

Birleşmiş Milletler’ in onaylı tedarikçisi SmartGuard x-ray cihazları ,yüksek çözünürlükte ve detaylı görüntüler veren gelişmiş yapay zeka teknolojisine sahiptir.

Kullanılacağı alan, görüntü çözünürlüğü, boy ve renk seçeneklerine göre şekillenen x-ray cihazı fiyatları için ekibimizle iletişime geçiniz.

 

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.