Ara
Close this search box.

Türkçe Kullanım
7/24 Destek
Yedek Parça Desteği
Online Teknik Servis
Yüksek Kalite
X-ray Cihazı Nedir ? X-Ray Cihazı Nasıl Kullanılır ? X-Ray Cihazı Neleri Görür ?
X-ray çanta, koli, paket arama cihazları; çanta, koli, bagaj veya paket içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını x ışınları vasıtası ile tespit etmeye yarayan görüntüleme sistemleridir.

X-ray cihazları organik / inorganik patlayıcı ayrımı yapabilmekte; jeneratör büyüklüğüne göre de renkli veya siyah-beyaz görüntü verebilmektedir.

X-ray jeneratörleri genellikle 80 Kw veya 140 Kw olmaktadır; dilenirse bu değer 160 Kw’ya çıkarılabilir. Jeneratör gücü büyüdükçe x-ray cihazından alınan görüntü kalitesi artmaktadır.

X-ray cihazının renklerine göre x-ray cihazını kullanan operatör; x-ray cihazında güvenliği tehdit edici herhangi bir madde, ya da gıda maddesi olup olmadığının kontrolünü sağlar.

X-ray cihazları genellikle havaalanları, tren istasyonları, avm girişleri gibi güvenliğin oldukça önemli olduğu yerlerde; yan taraflarında bir üst arama dedektörü ile birlikte kullanılır.

X-ray cihazlarına istenirse tehdit gösterge paneli eklenebilir ve cihaz tehdit olarak algıladığı maddeleri işaretler.

X-ray cihazlarının bir çok farklı kullanım sektörü de bulunmaktadır.

Tekstil sektöründe; üretimi biten tekstil ürünlerinin son kontrollerini yapmak için;  gıda ve içecek sektöründe; yada metal parçalar üreten fabrikalarda içerisinden kaçak olmasını önlemek için de x-ray cihazları kullanılmaktadır.

X-Ray Cihazı Modellerinin Farkları Nelerdir ? X-Ray Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

X-ray cihazlarını seçerken dikkat edilmesi gereken önemli faktör kullanım alanıdır. X-ray cihazının kullanılacağı yere göre tünel boyutu ve jeneratör gücü değişmektedir.

 Alışveriş merkezleri; kamu kurum ve kuruluşları gibi sadece el çantalarının kontrolünün sağlanacağı lokasyonlar da küçük boy x-ray cihazları kullanılır, fakat bavul, koli vb. kontrolü sağlanacak ise daha büyük ebatlı tünel ölçülerine gidilir.

X-ray cihazı satın alırken insan sağlığına etki etmeyecek modelleri seçmek gerekir, Smartguard x-ray cihazlarının giriş ve çıkışında çift katlı x- ışınlarını önleyici perdeler bulunmaktadır.

X-ray cihazını satın alan firma, cihazı; Türk Atom Enerji Kurumuna ( TAEK ) kaydettirmek zorundadır.  

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.