Ara
Close this search box.

Tramvay Turnike Geçiş Sistemleri

Günümüzde gelişmiş ülkelerde, şehir içi ve şehirlerarası ulaşımın raylı sistem üzerine yoğunlaştığını görmekteyiz.

Ülkemizde de toplu taşıma denilince akla ilk gelen otobüs ve minibüslerin yerini daha verimli ve ekonomik olan raylı sistemler almaya başlamıştır ve modern şehircilik anlayışıyla birlikte önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Bu durum ülkemizde birçok şehirde yaygın olarak kullanılmakta olan metro, hafif raylı sistem, tramway, banliyo gibi raylı sistemlerin kullanım alanlarının genişlemesini sağlamıştır.

Hafif raylı sistemler; Mersin, Diyarbakır ve Balıkesir illerinde de proje olarak yerini almıştır. İlerleyen yıllarda, bu illerde de toplu ulaşımın büyük çoğunluğunun raylı sistemlerle sağlanacağı öngörülmektedir.

Bu sistemlerin kullanımına olan talep artmaya başlandıkça; bu alanlarda güvenlik ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kalabalık ve yoğunluk olan yerlerde; hırsızlık, şiddet, terör gibi olayların yaşandığına sıklıkla şahit olduk. Bu nedenle yeni yaygınlaşmaya başlayan ve kullanımı artan raylı sistemlerin güvenliğinin en başından yüksek tutulması gerekmektedir.

Her ne kadar duraklarda bulunan güvenlik kameralarının ve güvenlik görevlilerinin sayısı arttırılmaya başlansa da ek güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu sistemlerin güvenliğinde kamera ve güvenlik görevlilerinin yanı sıra başlıca kullanılması gereken geçiş kontrol ürünleri turnikeli geçiş kontrol sistemleri, metal kapı dedektörleri ve x-ray çanta ve paket arama cihazlarıdır.

Günümüzde bulunan istasyonların çoğunda turnikeli geçiş kontrol sistemlerinin kullanıldığını görmekteyiz.

Turnikelere her şehirde kullanılmakta olan; şehir kartları (İstanbul Kart, İzmirim Kart vs.) entegre edilerek, ziyaretçiler geçişlerini tamamlamaktadır.

Polimek Elektronik olarak biz de hafif raylı sistemlerin bir çoğunda turnike sistemlerimizle hizmet vermekteyiz.

Ayrıca tüm bu sistemlerin güvenliğinin üst düzeyde sağlanması için

Kapı dedektörü ve x-ray cihazlarının kurulması gerekmektedir.

Kapı dedektörleri, büyük çanta, valiz gibi eşyaların kontrollerinde, geçişlerinde tek başına etkili olamamaktadır.

Bu nedenle terminal, havaalanı gibi transfer ve yoğun geçiş alanlarında bulunan duraklarda kapı dedektörüyle birlikte x-ray cihazlarının da kullanılması güvenliğin sağlanmasında önemli bir yer tutar. Bu sayede bavul ve çantalarla yapılan geçişler güvenlik görevlisinin yaptığı kontrole göre daha rahat ve hızlı gerçekleşir.

Turnikeler, kapı dedektörleri ve x-ray cihazları şehir içi veya şehirlerarası toplu taşımalarda üst düzey güvenlik sağlanması istenen yerlerde tercih edilmesi gereken geçiş kontrol sistemleridir.

Biz de Polimek Elektronik olarak raylı sistemlerde gerekli olan tüm güvenlik ve geçiş kontrol ürün uygulamalarını hem ülkemizde; hem de yurtdışında başarıyla gerçekleştirmekteyiz..

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.