Ara
Close this search box.

Polimek’te İş Arkadaşını Kucakla

Sarılmak tamamen sıradan bir eylem gibi görünebilir, ancak  hayatı biraz daha katlanılabilir kılmak için çok ihtiyaç duyulan insan temasını sağlanmasına yardımcı olur.

Uzmanlar dokunmanın yatıştırıcı ve iyileştirme gücü konusunda hem fikirler

Günümüzde sarılma – ya da profesyonel adı ile etik dokunma terapleri düzenlenmekte.

İyi bir sarılma, stresi azaltarak ve mutluluğu artırarak, insanları 100 kat daha iyi hissettirebilir.

Aslında sarılmanın insanları neden anında daha rahat hissettirdiğini açıklamak için bilim var – hatta bir kucaklaşma hormonu bile var.

“Dokunma, insan gelişiminin en temel unsurlarından biridir: derin bir iletişim yöntemi, bebeklerin sağlığının ve büyümesinin kritik bir bileşeni ve güçlü bir iyileştirici güç.”

Ek olarak, dokunmanın bağışıklık sisteminin sitotoksik kapasitesini arttırdığı, böylece vücudumuzun savunmasını korumasına yardımcı olduğu ve kaygı, depresyon, hiperaktivite, dikkat eksikliği, stres hormonları ve kortizol seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

“Sarılma hormonu olarak adlandırılan oksitosin ile ilgili harika şeylerden biri, onu serbest bırakmak için tek yapmanız gereken birine sarılmak ya da elini sıkmaktır. Basit bir bedensel temas, beyninizin düşük oksitosin düzeylerini salmasına neden olur. Hem kendinde hem de dokunduğun kişide.

Güven oluşturmanın neredeyse anlık bir yolu. Ve iyi haber şu ki, etki daha sonra da devam ediyor.”

Şirketlerde uygulanan ‘İş arkadaşını kucakla’ etkinliği, dört ila 20 çalışandan oluşan gruplar için bir günlük bir takım bağ kurma etkinliğidir.

‘İş arkadaşını kucakla’ etkinliği, çalışanların meslektaşlarının olumsuz özelliklerini tartışabilecekleri, işyeri sorunları hakkında konuşabilecekleri ve havayı temizleyebilecekleri bir grup kabul oturumu ile başlar. Çalışanlar ayrıca günün son saatinde yapılan grup kucaklaşma seansına ve çatışma çözme kucaklaşma seansına da katılabilirler.

6 Ocak dünya sarılma günü olarak ilan edilmiştir, çünkü ocak ayı yılın en soğuk ayı olduğu için sana en yakın olanlarla da kucaklaşarak ısınmak için harika da bir fırsattır.  Aile, arkadaş, evcil dost gibi en yakınlarınıza sarılarak da ısınabilirsiniz, şömine ya da sıcacık bir battaniye de tercih edebilirsiniz.

Kendine de sarılmayı lütfen ihmal etme.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.