Ara
Close this search box.

PDKS nedir? PDKS’de Hangi Bileşenler Kullanılır?

personel-tracking-blog-photo-web

PDKS nedir?

Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS), bir işyerinde çalışanların giriş-çıkış saatlerini kaydetmek ve izlemek için kullanılan bir sistemdir. PDKS’nin amacı, işyerindeki personelin çalışma saatlerini, personel yönetim sürecini doğru bir şekilde kaydetmek ve bu verileri işverenin ve personelin takibi için kullanılabilir hale getirmektir.

PDKS’ de Hangi Cihazlar ve Bileşenler Kullanılır?

Proximity veya Mifare Kart Okuyucular: Personellere tanımlanan Proximity veya Mifare özellikli kartlar giriş-çıkışlarda okutularak geçiş sağlanır.Kart üzerinde firma logosu, sicil numarası ya da fotoğraf olabileceği gibi baskısız olarak da kullanılabilir.Kart okuyuculu PDKS’ de RFID kart yanı sıra anahtarlık ya da bileklik okutarak da giriş ve çıkış saatleri kayıt altına alınmaktadır.

Kart okuma sistemi, bina ya da idari ofis odası girişlerini yetkiye tabi tutarak kapı geçiş kontrol sistemi ile entegre çalışabildiği gibi turnike ve bariyer ile birlikte kullanılabilir.

Parmak İzi Okuyucular: Biyometrik tanıma yöntemlerinden biri olarak kullanılan parmak izi okuyucuları, personelin parmak izini tarar ve kimlik doğrulaması yapar.

Parmak izi okuyucu kullanımında personelin elinin temiz olması, yanık, yara gibi herhangi bir deformasyon olmamasına dikkat edilmelidir.

Güvenlik ve gizliliğin üst seviyede tutulduğu alanlarda daha çok kullanım alanı bulmaktadır.

Yüz Tanıma Sistemleri: Yüz tanıma teknolojisi, personelin yüzünü tarar ve kimlik doğrulaması yapar. Özellikle pandemi döneminden sonra temas gerektirmeyen bir kimlik doğrulama yöntemi olarak daha popüler hale gelmiştir. Ayrıca çalışanların kart kaybetmeleri, başkasının yerine kart basmaları gibi durumlar yaşanmaması için biyometrik personel takip sistemleri iyi bir alternatiftir.

Polimek yeni nesil dinamik yüz okuma cihazlarında waterproof özelliği olan ürünler olduğu gibi aynı anda 5 kişiye kadar çoklu yüz tanıma özelliği de mevcuttur. Ayrıca yapay zeka destekli cihazlarımızda opsiyonel olarak QR Kod okuma özelliği de bulunmaktadır.

Parmak izi ve yüz tanıma sistemi kişinin yüzünün, parmak izinin algoritmasını çıkarır bunu binary denen bir koda çevirir ve bu kodun sağlamasını yapar.

QR Kod Okuyucular: Mobil PDKS uygulamaları, çalışanların QR kod yöntemiyle sisteme kaydedilmesine izin verir.Çalışanların cihaza dokunmasına, yaklaşmasına ya da kart okutmadan personelin QR kodunu tarayarak giriş ve çıkış saatlerini kaydeder.

Çalışanların telefonlarına indireceği PDKS 3.0 Mobil uygulamayla karekod okutma ile kimlik ve lokasyon doğrulaması yapabilirler. Ayrıca mobil aplikasyon üzerinden personeller izin talebinde bulunabilirler.

PDKS Yazılımı: PDKS donanım bileşenleri ile sunucu – veri tabanı arasında ağ alt yapısı ile iletişim kurulmaktadır.Kayıtlar işverenin veya yetkililerin erişebileceği bir sunucuya aktarılır ve burada saklanır.

PDKS yazılımı, işverenin bu verilere erişimini ve kişi / zaman bazlı raporlamasını sağlar.

Yazılım kullanımı işletmenin sektörüne, büyüklüğüne, çalışan sayısı gibi bazı temel ögelere göre değişiklik gösterir.

Masaüstü program mevcut olduğu gibi bulut tabanlı WEB PDKS zaman mekan fark etmeden bilgisayar ,telefon ya da tablet üzerinden ulaşım ve yönetim sağlamaktadır.Böylece personel devam kontrolü sürecini esnek hale gelmiş olur.

Neden Personel Kontrol Sistemi (PDKS) Kullanmalıyım?

Personel kontrol sistemi , işyerlerinde personel yönetimi ve devam takibi için önemli bir araçtır. Bu cihazlar ve yazılımlar, personel devamını izlemek, iş süreçlerini otomatikleştirmek, personel verilerini doğru bir şekilde yönetmek, insan kaynakları ve finans departmanının iş yükünü azaltmak, ücret hesaplamalarını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

Her PDKS yazılımı için söyleyebiliriz ki manuel tutulan kayıtların aksine az zamanda çok veriyi kayıt altına almasıyla zamandan tasarruf sağlarken iş yerlerinin ve çalışanların iş yükünü azaltır.

Bunların yanı sıra işçi haklarını korumak ve işyeri güvenliğini artırmak için kullanılan personel takip sistemi fiyatları donanımda kullanılan cihazlar ve istenen yazılım taleplerine göre değişmektedir.

Her firmanın ihtiyaçlarına göre farklı PDKS çözümleri kullanılmaktadır.

Yeni nesil yapay zeka destekli Polimek PDKS cihazları ve Polikod firmaya özel butik yazılım çözümleri için iletişime geçmek için bizi arayın..

 

 

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.