Ara
Close this search box.

Parmak izi Tanıma Sistemi Nerelerde Kullanılır ?

Ülkemizde son 15 yılda oldukça popüler olmaya başlanan parmak izi tanıma sistemleri; değiştirilememe ve kopyalanamama özellikleriyle son yıllarda en çok kullanılan biyometrik sistemlerdendir.

Parmak izi tanıma sistemi de diğer biyometrik sistemlerle aynı çalışma prensibine sahiptir. Geçiş kontrol veya personel takibinde kullanılan bu sistemler, turnike, bariyer veya kapı girişi gibi güvenlik ekipmanları ile beraber kullanılabilirler.

Parmak izi okuyucular; personel giriş çıkışlarını kontrol etmek veya kapı açtırmak gibi kullanım amaçları bakımından farklılıklar gösterebilirler.

PDKS ile entegre çalışacak parmak izi okuyucularda; haberleşme modülü olarak TCP/IP, Ethernet gibi seçenekler bulunurken; sadece kapı kilidi olarak kullanılacak okuyucularda bu özelliklere ihtiyaç duyulmamaktadır, bu da fiyat avantajı yaratmakta ve ürünlerin ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.

Cihazların üzerindeki zil çaldırma özelliği, yetkisiz kullanıcı ve cihazı izinsiz sökme alarmları da parmak izi okuyucuların avantajlarındandır.

Tüm geçiş kontrol ve biyometrik sistemlerde olduğu gibi parmak izi tanıma sistemlerinde de ilk aşama kayıt aşamasıdır.

Sistemi kullanacak kişilerin parmak izlerinin cihaza tanıtılması gerekmektedir. Bu aşamada parmak izi cihazı kesinlikle parmağın fotoğrafını çekmez, resmini kopyalamaz.

Burada parmağı binary adı verilen bir kod haline dönüştürür.

Parmak izi tanıma sistemi hangi kullanım amacı ile kullanılıyorsa, tanımlı kişi parmağını okuttuğunda, sisteme kayıtlıysa onaylanır ve kapı açılacaksa kapı açılır, giriş kaydı alınacaksa giriş saati okuttuğu anda kaydolmuş olur.

Tanımlı olmayan bir kişi parmağını okuttuğunda ise cihaz tanımsız kişi uyarısı verir.

Parmak izi kaydı tamamlandıktan sonra ki aşama, istenilen özelliklere göre bu kişiye tanımlamaları, hakları vs. atamaktır.

Bu da gerek personel devam kontrol gerekse geçiş kontrol yazılımı vasıtası ile sağlanır.

Kullanılan yazılımla kimin hangi kapıdan geçiş izninin olacağı, hangi bölümde çalıştığı, hangi saatlerde geçebileceği yada sistem bir yemekhane de kullanılıyorsa; kimin günde kaç öğün hakkı olduğu gibi tanımlamalar yapılabilmektedir.

Parmak izi sistemlerinin tercih edilmesindeki başlıca nedenlerden biri okuma hızı bir diğeri ise verdiği doğru sonuçlardır. Herhangi bir kopyalama, değiştirme yapılamadığı gibi aynı parmak izinden bir taneye daha rastlamak da mümkün değildir. Bu nedenle parmak izi tanıma sistemleri yüksek güvenlik sağlayan sistemler olarak tanımlanmaktadır.

Peki parmak izi cihazı seçiminde güvenliği sağlaması dışında nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle parmak izi cihazının; nerede hangi amaçla kullanılacağı ve istenilen özelliklere göre hangi yazılımın kullanılacağının belirlenmesi gerekir.

Doğru cihaz, cihaza uygun doğru yazılım için bir uzman yardımı almak en doğrusu olacaktır.

Parmak izi okuyucu ve sistemi seçiminde cihaz ve yazılım belirlemeden sonraki en önemli kıstas teknik servis hizmetidir. Parmak izi sistemi, cihaz ve yazılımın yanı sıra teknik servis desteğiyle bir bütün oluşturmaktadır.

Polimek Elektronik, hem karar aşamasında yapacağı keşifle, hem cihaz ve yazılım seçimindeki vereceği doğru bilgiyle, hem de hizmet sonrası teknik servis desteği ile karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.