Ara
Close this search box.

Okul Giriş-Çıkış Turnike Geçiş Sistemleri

Okullarda başarı ve mutluluğu oluşturan etmenlerin başında eğitim kadar güvenlik kavramı da önemli bir yer tutmaya başlamıştır.

Son yıllarda yaşanan bazı talihsiz olaylar, başta aileler olmak üzere öğrenci ve öğretmenlerin kaygı ve endişe içinde olmalarına sebep olmaktadır.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı 26.04.2018 tarihinde; 24301423-918.99-E.8310247 sayılı , ‘’Okullarda Güvenlik Önlemlerinin Alınması’’ konulu bir genelge yayınlamıştır.

Bu genelgeye göre; okullar ve çevrelerinde alınması gereken birçok güvenlik önlemi bulunmaktadır.

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, hem ailelerin hem öğrenci ve öğretmenlerin içleri rahat bir şekilde eğitime odaklanmalarını sağlayacaktır.

Okul ve çevresinde alınabilecek önlemler arasında, ilk sırada okul çevresinin güvenliği gelmektedir.

Okul çevresinde, güvenlik açısından tehdit oluşturacak yerler belirlenip, belirlenen noktalara güvenlik noktaları yerleştirilmeli ve bu noktalar düzenli aralıklarla okul güvenliği tarafından kontrol altına alınmalıdır.

Bu sayede, okul çevrelerinde tehdit oluşturacak bir kişi görüldüğünde ya da bir olay meydana geldiğinde müdahale edebilme şansı daha yüksek olacaktır.

Alınabilecek önlemlerden bir diğeri de, okula giriş yapan araçların kontrol altına alınmasıdır.

Bilindiği üzere, okullara öğretmen ve veli araçları dışında servis, kargo veya ziyaretçi araçları gibi başka araçlar da giriş yapmaktadır. Güvenliği sağlamak adına, yabancı araç girişlerini önlemek veya kontrol altına almak için kapı girişine kollu bariyer sistemi konulmalıdır.

Böylelikle giriş izni olmayan aracın içeri alınması engellenmiş veya yetkili kişinin bilgisi dahilinde girişi gerçekleşmiş olur.

Okula giriş yapan yabancı araçların kontrolünün yanı sıra yabancı kişilerin de girişinin kontrol altına alınması gerekir. Günümüzde darp, hırsızlık, çocuk tacirliği vb. olaylar sıklıkla yaşandığı için girişlerin kontrol altında olması hem öğrencilerin hem öğretmenlerin güvenliği açısından önemlidir.

Bu nedenle ilkokul, ortaokul, lise, üniversite vb. okulların kapasitesine göre girişlerine turnike, kartlı geçiş sistemi, kapı detektörü gibi geçişleri kontrol altına alınabilecek sistemlerin kurulması yararlı olacaktır.

Okul girişinde kartlı sistemin olması, giriş kartı olmayan kişinin, yetkilinin izni olmadan okula giriş yapamaması anlamına gelir. Aynı zamanda kartını okutmayan kişi o gün okula gelmemiş sayılır ve bu sayede devamsızlık yapan kişiler de kolayca tespit edilebilir.

Okulun içerisinde bulunan kütüphane, laboratuar, öğretmenler odası gibi yerlerde de girişleri sınırlandırmak, kontrol altına almak mümkündür. Yine aynı şekilde yetkili kişinin izni olmadan bu yerlere giriş sağlanamamaktadır. Bu sayede, okulların bu bölümlerinde kontrol dışı meydana gelen olayların da önüne geçilmiş olur.

Bunların hepsini bir yazılım aracılığıyla kontrol altına almak mümkündür. İstediğiniz kişilerin hangi saatlerde hangi kapıdan geçmesine izin verilip verilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Devamsız öğrencilerin gelmediği bilgisini mail veya sms yoluyla velilerine gönderimini sağlayabilirsiniz.

Okul saatleri içerisinde öğrencilerin giriş yaptıktan sonra, çıkış saatine kadar okuldan çıkış yapmaları engellenebilir. Ya da okulun bir yemekhanesi varsa ‘sadece 12:00 ile 14:00 arasında giriş yapılabilir’ gibi sınırlandırmalar getirilebilir.

Polimek Elektronik, okul çevresinde sağlanacak güvenlik önlemleri için bekçi tur sistemi; araç geçişlerini kontrol altına almak için kollu bariyer sistemi; kişilerin geçişlerini kontrol altına almak için kartlı geçiş, turnike ve bunlara benzer çeşitli geçiş kontrol sistemleri ve bu sistemlerin kontrol edilebileceği yazılım ve donanıma sahip üretici bir firmadır. Talepleriniz doğrultusunda uygun cihaz ve sistemleri belirlemede sizlere yardımcı olacaktır.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.