Ara
Close this search box.

Metal Üst Arama Dedektör Çeşitleri Nelerdir?

Son günlerde her yerde görmeye alıştığımız güvenlik kontrol cihazlarından olan üst arama metal dedektörleri, kişinin üzerinde bulunan metal veya patlayıcı nesneleri tespit eden elektronik cihazlardır. Çoğunlukla x-ray bagaj / çanta arama cihazlarıyla birlikte kullanılan bu cihazların kapı tipi ve el tipi olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Kapı tipi metal üst arama dedektörlerini seçerken kullanılacak yer, cihazın konumu, dedektörün ne amaçla kullanılacağı gibi verilere bakılmalıdır.

Kapı dedektör çeşitleri, yere ve güvenlik ihtiyacına göre 6 bölgeliden 45 bölgeliye kadar çıkabilmektedir.

Her bölgenin hassasiyet ayarı ayrı ayrı yapılabilmekte ve dedektörden geçen kişilerin üzerindeki tehlikeli maddelerin konumları, panellerin her iki tarafında bulunan ışıklandırılmış ledlerle gösterilmektedir. Aynı zamanda insan vücudunda bulunan ikiden fazla metali de aynı anda tespit edebilme özelliğine sahiptir. Kapı dedektörlerinin üzerinde bulunan panelde, detektörden gün içerisinde kaç kişinin geçtiği ve dedektörün kaç kişiye alarm verdiği rahatlıkla görülebilir.

Dilenirse, metal dedektörler, turnikelere de entegre edilebilir ve alarm vermesi durumunda karşılıklı geçişi engelleyebilirler.

Kapı dedektölerinin günümüzde adliyeler, belediyeler, havaalanları, alışveriş merkezleri, emniyet müdürlükleri, iş yerleri, konser alanları gibi özel veya kamu tüm alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Toza ve suya karşı korumalı yapısı ile hem iç hem dış mekanlar için kullanıma uygundur. Ayrıca dış mekan kullanımına uygun, waterproof veya fireproof özelliklerine sahip dedektörler de mevcuttur.

Üst arama metal dedektörlerinin bir diğer çeşidi olan el tipi metal dedektörler, isminden de anlaşıldığı üzere kontrolü el ile sağlamaktadır.

Genellikle kapı dedektörleriyle birlikte kullanılan el dedektörleri, güvenlik görevlilerinin şüphelendiği durumlarda tekrar üst araması yapmalarını sağlar. Kapı tipi metal dedektörlerinde olduğu gibi kişi üzerinde herhangi bir metal tespit ettiğinde ışıklı veya tercihe göre sesli, titreşimli uyarı verebilir. Ayrıca şarj edilebilir oluşu tercih edilmesini sağlayan unsurlardan bir tanesidir.

Üst arama metal dedektörleri, bir yerin güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Bu nedenle dedektör seçiminde kullanılacağı yer, geçiş sıklıkları, tarama bölge sayısı, hassasiyet derecesi gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Havaalanları gibi kalabalık, geçişlerin sık olduğu ve güvenliğin üst seviyede sağlanması istenen yerlerde tarama bölgesi yüksek dedektörler tercih edilmelidir.

İş merkezi, fabrika, üniversite gibi belirli saatlerde geçişleri olan, çok sık geçiş yapılmayan yerlerde ise tarama bölgesinin yüksek olmasına ihtiyaç yoktur.

Kapı dedektörlerinin taşınabilir, bataryalı olan çeşitleri de mevcuttur.

Emniyet müdürlükleri genellikle bu ürünlerden temin edip, her hangi bir organizasyonda güvenliği bu şekilde sağlamaktadır.

Dedektör bölge sayısının artması veya eklenen herhangi bir özellik, ürünün fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir.

Bu nedenle dedektör seçiminde konusunda uzman birisinden yardım alınması gerekir. Bizimle iletişime geçmeniz durumunda, ihtiyacınızı belirlemede sizlere en iyi şekilde yardımcı olabilir ve aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabiliriz.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.