Ara
Close this search box.

Kartlı Geçiş Sistemleri ve Kullanım Alanları

Bir yerin giriş çıkışlarını kontrol etmek, sınırlandırmak için kullanılan sistemler geçiş kontrol sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Günümüz teknolojisi ile uyumlu şekilde geliştirilen bu sistemlerin başlıca ürünü kartlı geçiş sistemleridir. Kartlı geçiş sistemlerinin amacı genellikle giriş çıkışlara konumlandırılarak, geçişlerle ilgili yetkilendirme yapmak, kontrolü ve güvenliği sağlamaktır.

Kartlı geçiş sistemleri, belirlenen bir alan için tanımlanmış kişilerin, tanımlanmış saat aralıklarında giriş çıkışını sağlayan sistemlerdir. Giriş çıkış noktalarında kapı veya bariyer açmak için kullanılacaksa, daha önceden tanımlanmış olan kart cihaza okutularak açılması istenen yerin açılması sağlanır; personel geçiş kontrollerinde kullanılacaksa, turnike veya kapı girişlerine konumlandırılarak kişilerin hangi gün hangi tarih ve saatte giriş çıkış yaptıkları kontrol edilebilir. Yurt girişleri, otopark girişleri, fabrika girişleri, yemekhane girişleri gibi yerler için istenilen özellikte ve kapasitede, istenilen yazılımla birlikte bu sistemlerin kullanım alanları çoğaltılabilir.

Geçiş kontrol sistemleri içerisinde kullanım alanı en geniş olan kartlı geçiş sistemlerinin, cihazın özelliklerine ve kapasitesine göre çeşitleri bulunmaktadır. Hangi cihazın ve yazılımın kullanılacağı, kullanılacak yerin özelliğine, kişi sayısına ya da hangi raporlamaların kullanılacağına göre belirlenir. İhtiyaca göre belirlenebilen bu sistemler, istenirse sadece kart, şifre ya da kart, şifre, parmak izi gibi alternatiflerle de kullanılabilmektedir.

Kartlı geçiş sistemlerindeki kart okuyucu cihazları Mifare ve Proximity özellikteki kartları desteklemektedir. İsteğe göre; personel kartı, ziyaretçi kartı, yemekhane kartı vb olarak kullanılabilirler. Bu tip kartlara özel yazıcılarla baskı yapılabilir; üzerlerine logo, kişi resmi veya kişi bilgileri eklenerek istenilen dizayn oluşturulabilmektedir.

Kullanılan kartların her biri kimlik kartlarında olduğu gibi farklı ID’lere sahiptir, bu nedenle de sadece kişiye özeldir.

Kartlı geçiş sisteminin avantajlarından bahsedecek olursak, aynı kart ile birden fazla noktadan geçiş sağlanabilmekte ve istenildiğinde de uzaktan devre dışı bırakılabilmektedir. Hangi kapıdan geçişin serbest olacağı hangi kapıdan olmayacağı da belirlenebilmektedir. Bu gibi özellikler okul, yurt ve üniversite gibi kontrol gerektiren yerlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kartlı geçiş sistemleri, yüz tanıma ve parmak izi sistemlerinden daha önce kullanılmaya başlandığı için kullanım alanları onlara göre daha geniştir. İç mekanların yanı sıra dış mekanlarda da kullanıma uyumlu cihazlar mevcuttur. Bu durum da fabrikalarda ve şantiyelerde kullanımını arttırmaktadır.

Kartlı geçiş sistemleri ile ilgili danışmak istediğiniz her şey için 0232 328 16 45 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir veya pazarlama@polimek.com.tr ye mail atabilirsiniz.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.