Ara
Close this search box.

Kapı Tipi Metal Dedektör Özellikleri

Kapı tipi metal dedektör, güvenlik ve giriş kontrolü amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır ve özellikle havaalanları, alışveriş merkezleri, okullar, spor salonları, AVM ve etkinlik mekanlarında kullanılmaktadır. Bu dedektörler, kişilerin üzerinde taşıdığı metal nesneleri tespit etmek ve potansiyel tehditleri belirlemek için tasarlanmıştır.

Kapı tipi metal dedektörler nasıl çalışır sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Kapı Dedektörü Çalışma Prensibi Nedir?

Metal kapı dedektörlerinde, kapı çerçevesine yerleştirilmiş bir çift manyetik bobin bulunur. Bobinlerden biri alıcı biri verici şeklinde olup enerji ile beslenmektedir.

Metal nesneler dedektörün içinden geçtiğinde manyetik alanda değişiklik olur. Alıcı bobin metalin nesne ile temas ettiği ya da yakınından geçtiği noktada sesli/ışıklı uyarı sinyali verir.

Bu sayede güvenlik personeli, potansiyel bir tehdit oluşturabilecek kişiyi tespit ederek gerekli önlemleri alabilir.

Güvenlikten sorumlu kişiler metal kapı dedektöründen geçen kişilerin üzerini el dedektörü ile  tekrar arayarak güvenliği üst seviyeye çıkarabilir.Böylece daha detaylı bir kontrol yöntemi uygulanmış olur.

Metal Kapı Tipi Dedektör Özellikleri

Metal dedektörlerin algılama mesafesi ve açısı model ve teknolojisine göre şekillenmektedir. Ayrıca hassasiyet ayarlanarak ve farklı frekanslarda çalıştırılarak farklı büyüklükteki metal nesneleri tespit etme özellikleri vardır.

Kapı dedektörü fiyatları, hassasiyet seviyeleri ve kaç bölgeli olduğu gibi nedenlere göre değişiklik göstermektedir.

Kullanım amacına, yerine göre ve tipine bağlı olarak kapı dedektör ölçüleri de değişmektedir.

Kapı dedektörü radyasyonu zararlı mı?

Özellikle hamileler, yaşlı ve çocuklar için akıllara takılan bir diğer soru olarak karşımıza çıkar. Ancak kapı dedektörlerinin yaydığı radyasyon elektromanyetiktir yani iyonlaştırıcı değildir. Ve günlük hayatta çevreden aldığımız radyasyona oranla çok düşük miktardadır.

Böylece insan sağlığı üzerinde bu cihazların kullanımının kötü etkisi olmadığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Güvenlik görevlilerinin bina girişlerinde yaptıkları üst arama yöntemi hem geleneksel kalmıştır hem de ciddi bir zaman kaybettirmektedir.

Görevlinin kişi üzerindeki tehdit unsurunu gözden kaçırabileceği gerçeği vardır. Hata payını en aza indirip zamandan tasarruf sağlaması metal kapı dedektörünün avantajlarındandır.

Polimek marka SmartGuard kapı dedektörünün tüm avantajlarından faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.