Ara
Close this search box.

Gece Bekçilerinin Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Mahalle ve gece bekçileri; jandarma ve polislerin yardımcısı konumunda olan, park, bahçe, cadde, sokak gibi belli bölgelerin güvenliğini sağlamakla görevli kişilerdir. Emniyet ve asayiş yönünden önem taşıyan bu görev bölgelerini karakol amirleri belirlemektedir.

Genellikle gece çalışan bekçiler, gerekirse güvenlik ve kamu düzeni açısından, amirlerinin kararı ve onayı ile gündüz de çalışabilmektedir. Bekçiler görev saati içerisinde amirleri tarafından belirlenen bölgede dolaşmaya mecburdur. Yapılan kontrollerde bölgesinde bulunmayan bekçiler vazifelerini yerine getirmemiş sayılırlar.

Günümüz teknolojisini göz önünde bulundurursak, eskiden birebir ziyaret şeklinde yapılan bu kontroller artık bilgisayar ortamında elektronik olarak da yapılabilmektedir.

Bekçi kontrollerinde kullanılan sistemlerden bahsedecek olursak, bekçilerin kontrol etmesi gerektiği alanlara gidip gitmediğini veya hangi saatte gidip, hangi bölgeleri turladığını belirlemek amacıyla kullanılan ve ihtiyaç halinde tüm verilere ulaşılabileceği, istenilen raporlamaların alınabileceği bir sistemdir.

Bu sistemler; bir bekçi tur kontrol kalemi, kontrol edilecek bölgelere yerleştirilen güvenlik kontrol noktası, güvenlik görevlileri veya bekçilerin tura başlamadan önce kendilerini kontrol kalemine tanıtacağı güvenlik anahtarlığı ve tüm bunların kontrolünün sağlanacağı bir yazılımdan oluşmaktadır.

Bu yazılım sayesinde, bekçilerin sorumlu oldukları bölgeleri kontrol edip etmediği takip edilebilmektedir. Belirlenmiş olan bölgelerde dolaşılmayan noktaları raporla görebilir, hangi personelin, hangi noktayı saat kaçta kontrol ettiğini de yine aynı şekilde raporlayabilirsiniz.

Bekçi tur kontrol sistemleri, çoğunlukla dış mekanda kullanılmaktadır. Bu nedenle darbelere ve olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı bir yapıları vardır.

Güvenlik görevlilerinin ve bekçilerin bulunduğu her yerde sıklıkla kullanılan bekçi tur sistemleri, günümüzde devriye tur sistemleri olarak da anılmaktadır.Dilenirse bu sistemlerle araç takibi de yapılabilmektedir.

Biz Polimek Elektronik olarak 1995 yılında yerli ilk bekçi tur kontrol sistemi olan Akıllı Kalem Bekçi, Takip Sistemini geliştirdik ve 25 yıllık tecrübemiz ile de bu alanda hizmet vermeye, ürünlerimizi teknolojiye göre güncellemeye devam ediyoruz.

Satışı yapılmakta olan 3 çeşit bekçi tur kontrol sistemimiz mevcuttur. Ürettiğimiz bu sistemlerde touch memory(dokunmatik bellek)ve proximity(yaklaşım) teknolojisi kullanılmıştır.

Bekçi tur kontrol sistem seti; bekçi kalemi, bilgisayar yazılımı, güvenlik görevlisi anahtarlığı ve güvenlik noktalarından oluşmaktadır.

Akıllı Kalem 3000 (AK3000) olarak adlandırdığımız, Akıllı Kalem Güvenlik Kontrol Sistemi’nde touch memory teknolojisi ile birlikte chipli güvenlik noktaları kullanılmaktadır ve hepsinin ayrı seri numarasının olması dolayısıyla kopyalanamaz özelliğe sahiptir. Kontrol edilmesi istenen bölgelere yerleştirilen güvenlik noktalarına, akıllı kalem ile yapılan anlık dokunma ile kimin hangi tarihte ve saatte nereyi kontrol ettiği kayıt altına alınmaktadır. Bekçi takip yazılımı ile de kayıt altına alınan bilgilerle ilgili günlük, haftalık, aylık veya yıllık raporlar da alınabilir.

Güvenlik kontrolünün proximity teknolojisiyle yapıldığı diğer bekçi kontrol sistemimiz Proxpen Proximity sistemidir. Mobil bir RFID okuyucu olan bu sistemde bekçi kalemini güvenlik noktalarına yaklaştırmak yeterli olmaktadır.Uygulama ve kullanımı Akıllı Kalem 3000 ile aynıdır. Tek farkı kalemi noktaya dokundurma ihtiyacının olmamasıdır.

Gece yapılan kontroller de göz önünde tutularak proximity teknolojisiyle üretilen bekçi tur sistemimizin fenerli versiyonu da mevcuttur..

Bekçi tur kontrol sistemlerinde, verilerin bir usb kablo yardımıyla istenilen zamanda bilgisayara aktarımı yapılabilir, kontrol edilen noktanın gerçekten kontrol edilip edilmediği, kontrol edildi ise kimin hangi bölgeyi kontrol ettiği de görülebilir. Kurulum kolaylığı ve kulanışlılığı açısından özel veya kamu tüm kuruluşlarda tercih edilmektedir.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.