Ara
Close this search box.

Araç Bariyer Sistemleri ve Kullanım Alanları

Her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısındaki artış, hem trafikte yaşanan sıkışıklığı hem de park yeri problemlerini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu durum da özel veya kamuya ait otoparkların, iş yerleri ve büyük sitelerde bulunan araç park alanlarının sayısındaki artışı beraberinde getirmiştir.

Otoparklara kontrolsüz bir şekilde araçların giriş yapması hem insanları tedirgin etmekte hem de güvenlik açısından tehdit oluşturmaktadır.

Bu nedenle, araç geçiş kontrol sistemlerinin kullanım alanları genişlemiş ve daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Araç geçiş sistemlerinden olan bariyer sistemleri, çeşitli alanlarda araç giriş çıkışlarını kontrol altına almak, site veya işyerlerinin park girişlerinde kontrol noktası oluşturmak ve yabancı araç geçişini, parkını engellemek gibi amaçlarla kullanılan sistemlerdir. Ayrıca araç park alanlarının yanı sıra; havaalanları, alışveriş merkezleri, kamu kuruluşları ve belediyeler gibi pek çok alanda da kullanılmaktadır. Bariyer sistemlerinin ; kollu bariyerler, mantar bariyerler ve road blockerlar olmak üzere çeşitleri mevcuttur.

Kollu bariyerler daha çok yerleşim yerleri ve halka açık alanlar için uygun olup her türlü geçiş kontrol sistemleri ile uyumlu çalışabilmektedir.

Mantar bariyerler ve road blockerlar ise üst düzey güvenlik ve kontrol gerektiren yerlerde kullanılmaktadır.

Kollu bariyer sistemleri, bariyer sistemleri içinde en çok tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlerde kullanılan bariyerlerin kol uzunlukları, kullanılacak alana göre ayarlanabilmektedir. Günümüz teknolojisi ile birlikte kumanda, buton ünitesi, kart okuyucu, rfid anten ve etiketler gibi her türlü geçiş kontrol sistemi ile de uyumlu olarak çalışabilmektedir. Aynı zamanda araç bariyerden geçerken, bariyerin herhangi bir şekilde görevini yapmaması durumunda, bariyer kolu aracın üzerine kapansa bile araç zarar görmez ve altında araç olduğunu algılayarak tekrar açılır. Bariyerler, herhangi bir elektrik veya enerji kesintisi halinde ise elle açılabilmektedir. Hem kol uzunluğunun ayarlanabilmesi hem de istenilen geçiş kontrol sistemiyle çalışabilmesi bu ürünü daha fazla tercih edilir kılmaktadır.

Mantar bariyerlerin kullanım alanları kollu bariyerlerin ki ile benzese de daha çok araç geçişlerinin engellenmesi, kısıtlanması istenen yerlerde kullanılmaktadır. Tercih edilmesindeki önemli nedenlerden biri, rahatsız edici bir görüntüsünün olmaması bir diğeri ise isteğe bağlı olarak iniş kalkış yapılabilmesidir.

Kamu kurum ve kuruluşlar, belediyeler, havaalanları gibi trafiğin, güvenliğin ve araç geçişlerinin kontrol altına alınması gereken yerlerde kullanımı yaygındır.

Road blockerlar ise üst düzey güvenliğin ön planda olduğu yerlerde kullanılır. Araç çarpmalarına karşı oldukça dayanıklı üretilen bu sistem, gerçekleşebilecek her türlü saldırıya karşı da koruma sağlar. Bu nedenle askeri tesisler, elçilikler, devlet binaları, petrol rafinerileri, emniyet gibi güvenliğin ön planda olduğu yerlerde sıklıkla kullanılır.

Bariyer sistemlerinin tümü, genellikle dış mekanda kullanılan sistemler olduğu için, kötü hava şartlarına ve paslanmaya karşı da dayanıklıdırlar, araç geçiş sistemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi 0 232 328 16 45 numaralı telefonumuzdan arayabilir ya da pazarlama@polimek.com.tr üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Teklif İste

Polimek PDKS Yazılımını ücretsiz denemek için demo talebi oluşturunuz.

Entegre Çalıştığımız Programlar

PDKS Ücretsiz Demo Talep Formu

Bu formu göndererek, gizlilik politikamızı okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz.