Yemekhane Kontrol Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

Yemekhane Kontrol Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

Yemekhane kontrol sisteminin ana amacı personelin yediği yemek sayısını belirleyerek; öğünleri düzenlemek; yemekhane girişlerini hak ediş usulüne göre planlamak ve bu sayede eksik veya fazla yemek sayısını önleyerek, israfı azaltmaktır.

Yemekhane kontrol sistemleri genellikle turnikeler, buna bağlı kartlı veya parmak izi okuyucular ve giriş çıkışların takibinin yapıldığı yemekhane kontrol yazılımından oluşmaktadır.

Yemekhane Kontrol Yazılımı ile hangi personelin hangi öğünde yemek yeme hakkı olduğu; kaç adet yemek yediği; saat kaçta yediği vs.. raporlanabilir.


Personel, departman yada bir bölüme, ister öğün hak edişi, ister fiyatlandırma istersek de kontör adedi girebiliriz.

Kişilere yemek yeme zaman aralıkları tanımlayarak sadece o aralıklarda yemek almalarını ve belirlenen saatlerde yemek yiyebilmelerini sağlayabilirsiniz.


Yemekhane Kontrol Programında personellere tanınan öğün hakları doğrultusunda; kartını ve ya parmak izini okutan personelin o öğünde yemek yeme hakkı var ise; program geçişine izin verir, yok ise personel geçiş yapamaz.


Yemekhane Kontrol Programımız İle Alabileceğiz Raporlar:

AYRINTILI RAPOR ( SAAT KAÇTA NEREDE YEMEK YENİLDİĞİ)


ÖZET RAPOR ( KİŞİ BAZINDA YEMEK ADEDİ)


ÖĞÜN RAPORU ( YEMEK YİYENLERİ AYRINTILI ŞEKİLDE VERİR)


YEMEK YEMEYENLER


FAZLA YEMEK YİYENLER


YEMEKHANE RAPORU

Eğer sizinde kontrol altına almak istediğiniz bir yemekhanenin var ise; konuyla ilgili detaylı bilgi ve keşif için bizi arayabilir, teknik arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz..

Teklif ya da Bilgi Alın

Çözümlerimizden faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

+90 232 328 16 45